Tere tulemast mudelite maailma. See maailm on täis pisikesi imesid, huvitavaid osasid, rahustavaid tegevusi, rõõmu ning pisaraid. Mudelite maailm on täis nii noori kui vanu, nii kunstnikke kui ka matemaatikuid kuna tegemist on lihtsalt väga huvitava hobiga. Mudelite kokku panemine ning värvimine on aga väga detailne ning aeganõudev töö, mistõttu on kõik tegevused vaja läbi mõelda ning hoolikalt tegutsema hakata. Mudeleid saab värvida üldiselt kahte moodi: pintsliga ning sprei või värvipüstoliga. Vahet pole kuidas mudeleid värvida, alati tuleb olla ettevaatlik ning hoolikas. Lisaks, iga värvimisviis on omaette huvitav ning väljakutsuv.
Mudelite värvimine
Vahet ei ole kas mudeleid värvitakse spreiga või pintsliga, tuleb mudeli osad panna nii lauale, et iga osa oleks värvimisele avatud. Kõige parem oleks toetada mudeli osa aluse peale kus ta on kindlalt peal nii, et ta peab vastu ka pintsli tõmmetele. Kuna mudelite osakesed on tihti väga väikesed siis on neid raske värvida ning näppude vahel värvides võivad sõrmejäljed peale jääda, mis rikuvad värvitöö ära.
Primer
Esimese asjana tuleks kasutada primerit, mis kaitseb osakesi. Kuna mudelitele läheb peale mitut erinevat värvi ning ka detaile on piisavalt, siis praimer aitab värvid esile tuua juba ühe värvikihiga. Lisaks peidab ta ära väiksemad vead, mis võivad silma jääda nagu väiksed kriimud.
Värvipüstoliga
Spreivärv (Airbrush) on väga huvitav värvimise meetod, mis võimaldab värvida ühtlaselt ning kiiresti. Esmakordsel kasutamisel või enne mudelile kandmist on soovitav pihustusjämedust katsetada eraldi lehel kuna olenevalt kaugusest ning kiirusest katab värv erinevalt. Värvides tuleb hoida püsivat kaugust ning liikuda sujuvate liigutustega üle kogu mudeli osa. Jälgi, et õhujuga ei oleks mudelile või värvitavale detailile liiga lähedal – muidu koguneb värv vaid ühte punkti, ujutab selle üle, ning kompressori õhjuga puhub selle laiali ning tulemus jääb inetu, kuna värv hakkab voolama. Liiga kaugelt aga jääb tulemus halva katvusega ja värvitud saavad ka korteri need osad, mida sa ei soovi värvida. Enne igat värvimist tuleb teibiga kinni katta kõik osad, mida ei taheta hetkel värvida. Ettevaatlik tuleb ka olla enda ümbrusega kuna sprei kandub edasi üpriski kaugele.
Pintsliga
Pintslitega värvimine on järgmine võimalus kuidas mudeleid värvida. Isegi värvides spreivärvidega ei pääse pintslitest täielikult kuna kõik väiksemad detailid ning jooned tuleb kanda peale pintsliga.
Enne värvimist tuleb olla kindel, et mudel on puhas ning kuiv.
Värvid tuleb korralikult läbi segada ning puhtad pintslid ootele panna.
Värvides tuleb kasutada nii palju kui vaja kuid võimalikult vähe pintslitõmbeid. Samuti on soovitav teha tõmbeid vaid ühes suunas kuna pintsliga mudelil niisama tantsimine võib tekitada erinevaid pintslijälgi, mis ei näe kuivana kenad välja. Kindlasti tuleb olla õrn ning pintsli karvu mitte sassi ajada.
Peale värvimist tuleb pintslid korralikult ära pesta ning kuivama panna.
Peale mudelite värvimist tuleb need panna korralikult kuivama. Enne detailide peale joonistamist ja kleepsude kasutamist, tuleb aga kontrollida, et mudel oleks täiesti kuiv ning puhas.
Kokkuvõttes on mudelite värvimine väga huvitav tegevus kuna see nõuab nii keskendumist kui ka omaette teadmisi. Kuid nagu ikka, mida rohkem harjutada seda paremaks me saame. Kõige tähtsam on mudeleid värvides meeles pidada puhtust. Samuti on vaja enne värvimist läbi mõelda kuhu kõik osad kuivama panna.
Erinevaid mudeleid ning vajalike tarvikuid on aga võimalik soetada www.mudelid.com kodulehelt.