Ilmselt, kui loed seda teksti oled sa huvitatud mudelitest ja nende ehitamisest. Praegusel hetkel on saadaval väga palju erinevaid mudeleid, mida on võimalik ise kodus ehitada, ning need on sobilikud väga erinevates vanustes inimestele. Nüüd tulevadki mängu mudelite raskusastmed, mis määravad ära, kellele see mudeli ehitus sobida võiks. Alustades väga lihtsatest ning lõpetades väga keerukatega, on valik lai ja sobilik igale maitsele. Vaatamegi nüüd pisut lähemalt, mida erinevad raskusastmed(skill) tähendavad ja kellele see võiks sobilik olla.
Raskusaste 1
selle taseme puhul on tegemist kõige esimese ja lihtsamaga. Mudeli ehituseks ei ole vaja värvi, sest kõik tükid on eelnevalt õigesse tooni värvitud. Samuti ei ole vaja tegeleda liimimisega ning jupid on lihtsasti kokkupandavad. Sellised mudelid on sobilikud igas vanuses huvilisele ja vahest harva võib minna lapsel vanema abi. Lühidalt öeldes on tegemist lihtsa mudeliga, kus on vähe juppe ja nuputamist üleliia palju ette ei tule.
Raskusaste 2
nagu ka nimi ütleb, siis tegemist on juba teise astmega ning sobilik on pigem vanuses 10 ja enam. Sellest astmest alates on vajalik ka vajadusel ise värvida ja liimida osad kokku, et mudel oleks täiuslik. Tähele tasub panna seda, et osadel komplektidel on värvid ja vajalikud tarvikud kaasas, kuid paljudel tuleb see eraldi juurde osta. Näiteks Revell Lightning McQueen 1:24 on teise astme automudel, mis koosneb 46-st erinevast osast ja vajab viite erinevat värvi, et teostada viimistlus.
Raskusaste 3
reaalsuses sarnase raskusega ja värvide vajadusega mudel, kuid tuleb arvestada sellega, et jupid võivad olla oluliselt väiksemad ja detailsemad. Samuti tuleb vahe sisse osade arvus, kui eelnevas astmes märgitud mudelil oli kõigest 46 osa, siis kolmanda astme puhul on juppe sada või enam. Loomulikult on tänu sellel võimalik valmistada keerukaid ja väga ilusaid mudeleid. Laevanduse huvilistel on võimalik teha endale näiteks enda oma R.M.S Titanic 1:700, mis koosneb 132-st osast ja vajab kuute erinevat värvi, et lõpptulemus oleks ideaalne. Paljudel Revell mudelitel tuleb arvestada, et tarvikud ja värvid tuleb eraldi juurde osta.
Raskusaste 4
vaikselt hakkame jõudma juba tsooni, kus kahjuks lapsed enam hakkama ei saa, ning vaja on juba tõsise huviga mudelifänni. Paljud detailid on väikse mõõduga ning värvimine muutub ka tänu sellele järjest keerulisemaks. Paljudel juhtudel on suurema raskusastmega erinevad lennukid ja laevad, kuna nendel on rohkem detaile, millele saab rõhku panna. Enamikele mudeli ehitajatele on aga suurema tähtsusega see, et kui projekt lõpus valmis saab, siis on tegemist ideaalse mudeliga. Neljanda astme mudel on näiteks B-17 Flying Fortress 1:72 lennuk, mis koosneb 152-st osast ja on mõõtudega 316x439mm.
Raskusaste 5
tegemist on kõige keerukama mudeliga, mida üldse võimalik ehitada on. Tuleb arvestada, et osadel mudelitel võivad olla liikuvad jupid, nagu näiteks autodel liikuv vedrustus. Samuti tuleb arvestada, et vaja on väga palju erinevaid värve ning eelnevate mudelite raskusastmed ei ole kuidagi võrreldavad selle tasemega. Kindlasti ei tasu endale soetada viienda raskusastmega mudelit, kui varasem kogemus puudub, sest vastasel juhul lihtsalt ei saa ehitusega hakkama. Hea näitena paljudest detailidest ja värvidest on Messerschmitt Bf110 C-7 1:32, mis koosneb 423-st osast ja vajab 19 erinevat värvi.
Mudelite scale ehk suurus
Lühidalt kirjeldades annab 1:XX aimu sellest, kui suur mudel on võrreldes reaalse asjaga. Näiteks, kui võtame VW T1 Samba Bus 1:24, siis see tähendab, et mudel on 24 korda väiksem, kui päriselus olev auto. Endale mudelit valides, tasub kindlasti vaadata, mis mõõduga see on ning kas sooviksite just sellist suurust. Samuti on iga toote juures eraldi välja toodud, kui suur mudel lõpuks saab olema. Alguses soovitame valida kergema raskusastmega mudelid ning ehitus endale selgeks teha, ning seejärel liikuda suuremate ja raskemate mudelite juurde.